You are here: American University College of Arts & Sciences History Resources Undergraduate Student Awards

Undergraduate Student Awards

Valerie French & Robert Beisner History Education Fund

This student support is provided to an undergraduate student to attend a conference or conduct research for a project. Established in honor of the late AU History Professor, Valerie French.

  • 2020: Katherine Kerekes
  • 2019: Nathan Moore

Dorothy Gondos-Beers Scholarship

This scholarship is awarded annually to honor excellent work produced by a student in the department. This award was made possible through the generosity of AU History Professors Dorothy and Victor Gondos Jr.

  • 2020: Gabriella Folsom
  • 2019: Isabella Parrotta
  • 2018: Isabella Parrotta
  • 2016: Emily Peikin, Katilyn Ros
  • 2015: Toby McCarroll
  • 2014: Ariel Mond and Willim Oldham
  • 2012: Sarah Adler and Kathryn O'Dwyer
  • 2010: Kurt Karandy
  • 2009: Abigail Kret

Honors in History (Graduating)

2020: Gabriella Folsom, Kathryn Morgan

Janet Oppenheim History Prize (Capstone)

This prize is awarded annually to honor excellent work produced in a capstone research seminar for undergraduate students.

This prize was established in memory of AU History Professor Janet Oppenheim.

  • 2019–2020: William Helfrich
  • 2018: Nathaniel Edenfield
  • 2017: Alexander Friedman, Kaitlyn Ross
  • 2016: India Pasiuk
  • 2015: Ariel Mond, William Oldham
  • 2014: Caitlyn Stellar
  • 2013: Madeline Steiner, Matthew Skie, Zach Kopin

History Single-Semester Capstone Prize

This prize honors excellent work produced in a single-semester capstone research seminar for undergraduate students.

This prize was established in memory of AU History Professor Valerie French.

2019–2020: Elizabeth Raymakers, Raymond Roesler

  • 2018–2019: Emily Surman

Anna Kasten Nelson Award for Excellence in History

This award is given annually to senior History majors, who have earned at least a 3.5 in the major, and provides recipients with a one-year membership to the American Historical Association. 

The award was named in memory of Distinguished-Historian-in-Residence Anna Kasten Nelson. 

2019–2020

  • Marita Anastasi
  • Sarah Canfield 
  • Andrew Decarolis 
  • Gabriella Folsom 
  • Hannah Gelband 
  • Caroline Hannum 
  • Margaret Hudak 
  • Katherine Kerekes 
  • Alexandra Kommel 
  • Sarah Levin 
  • Jessica Levin 
  • Timothy Madigan 
  • Betty Mfalingundi 
  • Kathryn Morgan 
  • Dana Stevenson 
  • Katie Wong 

2018–2019:

  • Matthew Adams
  • Sierra Apaliski
  • Faith Asmore
  • August Atencio
  • Shaan Chilukuri
  • Dan Dupuis
  • Gabriella Folsom
  • Melissa Galvin
  • Susana Gude
  • William Helfrich
  • Amanda Laughead
  • Tomasso Piccirilli
  • Elizabeth Raymakers
  • Raymond Roesler
  • Silvana Scott
  • Connor Whitson