Achievements

SIS Awards 2021

A list of this year's SIS awardees.

Congratulations to our SIS awardees of 2021!

SIS Winners of University Awards

President's Award
Dayana Sarova
Outstanding Service Award
Saliho Toure
Bruce Hughes Award
Lori Younissess
Charles Van Way Award
Clifford Young
Kinsman-Hurst Award
Inuri Abeysekara

SIS Faculty Awards

SIS Distinguished Service Award
Patrick Thaddeus Jackson
SIS Scholar/Teacher of the Year
Lauren Carruth
SIS Outstanding Scholarship, Research, Creative Activity & Other Professional Contributions
Megan Stewart
Naomi Moland
SIS Outstanding Contributions to Fostering Collaborative Scholarship
Judith Shapiro
Matthew Taylor
William Cromwell Award for Outstanding Teaching
Yang Zhang
Eric Novotny
Darrell Randall Award for Outstanding Service to the University Community
Elizabeth Thompson
Aaron Boesenecker
F. Gunther Eyck Award
Rachel Sullivan Robinson
Outstanding SIS Faculty Mentor Award
Elizabeth Cohn
SIS Outstanding Faculty Mentor and SIS Diversity, Equity, and Inclusion Award
Randolph Persaud
Outstanding SIS Faculty Administrator
Boaz Atzili
Outstanding SIS Teaching in an Adjunct Faculty Position
Melissa Sinclair

SIS Staff Awards

Outstanding Service to Students
David Fletcher, Senior Career Advisor
Sofia White, Assistant Director of Career Outreach and Programming
Outstanding Team Player
Amy Newell, Assistant Director of Operations and Academic Services for Online Programs
Julia Ziegler, Assistant Director of Operations and Student Engagement for Online Programs
Outstanding Service to the University Community
Rebecca Coughlin, Associate Director of SIS Graduate Enrollment Management
Outstanding Service to the SIS Community
Christine Gettings, Director of International Programs and Partnerships
Outstanding Performance
Delaney Ward, Academic Program Coordinator for GEP, ID, and IER
SIS Special Recognition
Donna M. Femenella, Reserves Coordinator at the University Library

SIS Undergraduate Student Awards

Inspire the Professor
Alexander Mezzetti
Outstanding Academic Achievement
Jordan Park
Creative Work in International Studies
Dhanya Rao
Exemplary Original Research
Evan Margiotta
Lead, Serve, Make a Difference
Colby Vine
Frank Willis Scotton Award
Fareha Abid
Pittman B. Potter Award
Griffin Diven
Charles H. Heimsath Award
Claire Mills
Thematic Area Award: Peace, Global Security, and Conflict Resolution
Pablo Molina Asensi
Thematic Area Award: Justice, Ethics, and Human Rights
Syeda Bokhari
Thematic Area Award: Global & Comparative Governance
Andrew Morgan
Thematic Area Award: Global Economy
Yusuf Benmira
Thematic Area Award: Environmental Sustainability and Global Health
Caroline Grossman
Thematic Area Award: Foreign Policy and National Security
Isabella Baker
Thematic Area Award: Global Inequality and Development
Grace Guber
Thematic Area Award: Identity, Race, Gender, and Culture
Janelle Gray
Regional Focus Award: South and Central Asia
Aarushi Sahejpal
Regional Focus Award: East Asia and Pacific
Jennifer Fei
Regional Focus Award: Europe and Eurasia
Chann Austine Cortes
Regional Focus Award: MENA
Benjamin Holtzman
Regional Focus Award: Sub-Saharan Africa
Isabella Dixon
Regional Focus Award: Western Hemisphere
Jeremy McLane

SIS Graduate Student Awards

Goodman Award for Outstanding Academic and/or Scholarly Performance, SIS-Wide
Marie Fares
Outstanding Professional and/or Policy Contribution, SIS-Wide
Megan DeTura
Award for Outstanding Service On-Campus, SIS-Wide
Katherine Lee
Award for Outstanding Service Off-Campus, SIS-Wide
Tova Gold
Goodman Award for Outstanding Academic and/or Scholarly Performance
Ihechiluru Ezuruonye
Valery Valdez Pinto
Shakhlo Khasanova
Philip Butler
Tiffany Schwartz
Lisa Johnson
Marilluly Peraza
Nicola Rampino
Tyler Dewey
John Williams II
Jamie Curtis
Benjamin Harbaugh
Award for Outstanding Professional and/or Policy Contribution
Wazim Mowla
Jamie Fortin
Lia Cheek
Eric Kim
Jeffrey Simmons
Ximena Zepeda McCollum
Cameron Wheeler
Alexis Rossetti
Ashleigh Kong
Yohanis Lamere
Astrid Price
Award for Outstanding Service On-Campus
Katherine Vera
Sandra Asieduah
Jasmine Porter
Danya Hamad
Tong Hour Ou
Robert Smith
Award for Outstanding Service Off-Campus
Madeline Olden
Lethaniel Norton-Pickney
Carlos Urmeneta
Mahmoud Hamid Award for Professional Contribution
Emma Marks
Pittman Potter Award for Outstanding Academic and/or Scholarly Performance
Amanda Grau

SIS Doctoral Student Awards

Samuel Sharp Memorial Prize for Creative Work in International Relations at the Graduate Level
Brandon Sims
William C. Olson Award for Outstanding Teaching by a PhD Student
Anastassiya Perevezentseva
Award for Excellence in Research Assistance
Nichole Grossman

SIS Winners of External Awards

Anna Sobol Levy Fellowship
Heidi Caisachana
CBYX for Young Professionals
Andrew Morgan
Taylor Smith
Jo Desmone (Alternate)
Cosmos Scholars
Matthew Timmerman
Critical Language Scholarship
Kayla Berg
Ihechiluru Ezuruonye
Mackenzie Hale
Benjamin Holtzman
Kate Jasenski
Alexander Kuehl
Isabel Miramontes
Edgar Palomino
Natasha Riegle
Chloe Bohn (Alternate)
Milena Bozovic (Alternate)
Evan Gertler (Alternate)
James Kwon (Alternate)
Sarah Velez (Alternate)
Sarkis Zoubian (Alternate)
Cultural Vistas Virtual Internship
Caroline Baker
Fund for Education Abroad Scholarship
Dalia Haymov
Gaither Junior Fellows Program
Alex Csanadi
Corwin Dark (Finalist)
Gilman Scholarship - Spring 2020 Application
Victoria Blymier
Chantalle Garcia
Martha Kamioner
Ricardo Negron
Reese Phillips
Eduarda Serafim
Gilman Scholarship - Fall 2020 Application
Sage Coates-Farley
Colby Vine
Samantha Smith (Alternate)
Killam Fellowship
Brian Johnson
Marshall Scholarship
Ornella Baganizi (Alternate)
Morgenthau Followship
Matthew Hartwell
National Military Intelligence Foundation Scholarship
Madeline Olden
Pickering Fellowship
Samantha Keller (Finalist)
Karanina Bhattacharjee (Alternate)
PPIA Fellowship
Ricardo Vergel Negron
Winaly Simpson
Ana Pereyra Baron
Tara Rao (Alternate)
Rangel Fellowship
Zizhan "Azua" Luo
Dan "Tammy" Nguyen
Rhodes Scholarship - Global
Dayana Sarova (Finalist)
Sharon Ritenour Stevens Prize
Manaswini Ramkumar
Stanton Nuclear Security Fellowship
Matthew Hartwell
Summer Seminar in History and Statecraft
Manaswini Ramkumar
Summer Workshop on Analysis of Military Operations and Strategies
Manaswini Ramkumar
USIP Peace Scholar Dissertation Fellowship
Yumna Fatima
Visiting Scholar at Institute for Security and Conflict Studies
Min Jung Kim
Wenner-Green Dissertation Field Grant
Julie Radoski