You are here: American University School of Public Affairs Mock Trial Past Competition Seasons

Contact Us

Phone: (202) 885-2940 Graduate programs: spagrad@american.edu Undergraduate programs: aupublicaffairs@american.edu

Kerwin Hall

Public Affairs, School of 4400 Massachusetts Avenue NW Washington, DC 20016 United States

Back to top

Past Competition Seasons

Season 2016 3rd place winning team

Individual and Team Award Records from 2010-2020 Competition Seasons.

Fall Semester

October 12-13, 2019: Habeas Hippopotamus Invitational (George Washington University)

Team 1021: 3-5-0

  • Outstanding Attorney: Emily McDonnell (18 ranks Δ)

October 26-27, 2019: Colonial Classic (College of William & Mary)

Team 1021: 4-4-0

  • Outstanding Attorney: Celeste Bobro (18 ranks Δ)

Team 1022: 5-3-0, Honorable Mention (6th Place)

  • Outstanding Attorney: Emily McDonnell (19 ranks Δ)

October 26-27, 2019: Charm City Classic (University of Maryland, Baltimore County)

Team 1023 (competing under 1021): 6-6-0, Honorable Mention (12th Place)

  • Note: there were three ballots per round

November 16-17, 2019: Scarlet Knight Invitational (Rutgers University)

Team 1021: 4-4-0

  • Outstanding Witness: Jamie Lorgus (19 ranks Δ)

Team 1022: 6-1-1, 3rd Place

  • Outstanding Witness: Noah Vehafric (17 ranks π)
  • Outstanding Witness: Katie Ehrenfeld (17 ranks Δ)

November 23-24, 2019: Sapientia et Doctrina XI (Fordham University, Rose Hill)

Team 1023: 3-5-0

December 7-8, 2019: Yale Invitational

Team 1021: 5-3-0. 10th place

  • Outstanding Attorney: Amir Azadniv (17 ranks π)
  • Outstanding Witness: Lucas Piedmonte (17 ranks π)

Spring Semester

January 18-19, 2020: CUBAIT XVII (Columbia University)

Team 1021: 1-5-2

  • Outstanding Witness: Lauren Campbell (16 ranks π, Bye Team)

January 25-26, 2020: Blue Jay Invitational (Johns Hopkins University)

Team 1022 (Competing under 1021): 6-2-0, 3rd place

  • Outstanding Attorney: Tegan Slattery (19 ranks π)
  • Outstanding Attorney: Alyssa Kurke (17 ranks Δ)
  • Outstanding Witness: Lucas Piedmonte (20 ranks Δ)
  • Outstanding Witness: Jonathan Amthor (17 ranks π)

February 15-16, 2020: Washington, D.C. Regional (American University)

Team 1022: 6-1-1, 4th place, Bid to the Opening Round Championship Series (ORCS) tournament in Lancaster, PA

Team 1023: 3-5-0

February 22-23, 2020: Owings Mills, MD Regional (Stevenson University)

Team 1021: 4-4-0

  • Outstanding Attorney: Amir Azadniv (16 ranks Δ)
  • Outstanding Witness: Katie Ehrenfeld (16 ranks Δ)

March 6-8, 2020: Lancaster, PA ORCS (Elizabethtown College)

Team 1021: 3-5-0

Fall Semester

Oct. 13-15, Carolina Classic (Elon University)

Team 1500, 2-6-0

Oct. 21-22, CUBAIT XV (Columbia University)

Team 368, 3-4-1

Oct. 27-29, Happy Valley Invitational (Penn State University)

Team 1500, 4-4-0

Oct. 28-29, Colonial Classic (College of William & Mary)

Team 1500, 8-4-0, 5th place

  • Outstanding Attorney, Anna Mehrabyan, 27 ranks P

Team 1501, 7-4-1

Nov. 11-12, GAMTI (University of Virginia)

Team 368, 2-9-1

  • Outstanding Attorney, Anna Mehrabyan, 29 ranks P / 27 ranks D

Nov. 11-12, Scarlet Knight Invitational (Rutgers University)

4-3-1 (no team number used)

Dec. 2-3, Yale Invitational 

Team Jolene, Bob Dylan Division, 4-4-0

Spring Semester

Jan. 20-21, 2018, Hilltop Invitational (Georgetown University)

Team Alito, 4-3-1

Jan. 20-22, The Downtown (Empire Mock Trial / New York University)

Team 1500, 5-14-1

Jan. 27-28, BRIC XIV (Cornell University)

Team 1500, 2-6-0

Feb. 3, 2018, Washington, D.C. Regional (American University)

1502, American C - 5-3-0, Honorable Mention (9th Place)

  • Outstanding Attorney, Lulu Qian, 17 ranks P
  • Outstanding Witness, Alyssa Kurke, 16 ranks D

Feb. 24-25, 2018, Raleigh, NC Regional (University of North Carolina - Chapel Hill)

1500, American A, 7-1-0, 3rd place, bid to ORCS

  • Outstanding Attorney, Albert Fujii, 17 ranks D
  • Outstanding Attorney, Billy Czerwinski, 17 ranks D

1501, American B, 4-4-0, Honorable Mention (10th Place)

  • Outstanding Attorney, Elanna Crook, 19 ranks P

Mar. 10-11, 2018, Wilmington ORCS (University of Delaware)

1500, American A, 5-2-1, Honorable Mention (7th Place)

  • Outstanding Attorney, Astonique Robinson, 19 ranks P
  • Outstanding Witness, Anna Mehrabyan, 17 ranks D
  • Outstanding Witness, Albert Fujii, 16 ranks D

Fall Semester

Oct. 14-16: Carolina Classic (Elon University): 

Team 1254: 4-3-1

Oct: 22-23: CUBAIT XIV (Columbia University)

Team 368: 3-3-2 (HM)

  • Outstanding Attorney, Jenna Forster, 17 Ranks D

Oct. 28-30: Happy Valley Invitational (Penn State): 

Team 1254:  5-3-0

  • Outstanding Attorney, T. Albert Fujii: 20 ranks P

Oct. 29-30: Colonial Classic (College of William & Mary): 

Team 1254: 4-4-0

  • Outstanding Attorney, Jenna Forster, 18 Ranks P

Nov. 12-13: GAMTI XIII (University of Virginia):

Team 368: 9-3-0, First Place

  • Outstanding Witness, Anna Mehrabyan: 26 ranks D / 25 ranks P 
  • Outstanding Attorney, Jenna Forster: 31 ranks D

Nov. 19-20: BRIC XIII (Cornell University): 

Team 1254: 3-5-0
Team 1255: 3-5-0

Dec. 3-4: Yale Invitational

Team "USS Constitution": 3-5-0

  • Outstanding Attorney, Jenna Forster: 19 ranks D

Spring Semester

Jan. 20-22: The Downtown (New York University)

Team 346: 10-8-2, 8th place

  • Outstanding Witness, Billy Czerwinsky: 39 ranks D

Jan. 28-29: Charm City Classic (University of Maryland, Baltimore County)

Team 1254: 4-3-1
Team 1255: 2-6-0

  • Outstanding Witness, Anna Mehrabyan, 17 ranks P (Witness), 17 ranks D (Atty)

Jan. 28-29: Hilltop (Georgetown University)

Team Black: 2-5-1

  • Outstanding Attorney, Anna Mizzi, 18 ranks
  • Outstanding Witness, Nathan Hartman, 18 ranks P

Feb. 3-4: D.C. Regional (American University)

Team 1255: 4-4-0

  • Outstanding Attorney, Anna Mizzi: 18 ranks D

Team 1256: 4-4-0

Feb. 18-19: Raleigh Regional (University of North Carolina - Chapel Hill)

Team 1254: 7-1, 1st Place

  • Outstanding Witness: Billy Czerwinsky, 16 ranks D
  • Outstanding Attorney: Billy Czerwinsky, 19 ranks P

March 25-28: Wilmington ORCS (University of Delaware)

Team 1254: 7-1-0, 2nd Place

  • Outstanding Attorney, Jenna Forster, 16 ranks D

April 21-23: National Championship Tournament (UCLA): Harvey Wallace Division

Team 1254: 4-7-1

AMTA National Championship Tournament

  • 3rd Place, Estridge Division (overall, top 6 of 663 teams)
  • Anna Mehrabyan: All-American Witness

AMTA Washington, DC ORCS

  • Nationals Qualifier, 4th Place, A Team
  • Zach Binder: All-National Attorney
  • Anna Mehrabyan: All-National Witness
  • Eliana Peck: All-National Witness

AMTA Richmond Regional

  • ORCS Qualifier, 1st Place, B Team
  • ORCS Qualifier, 6th Place, A Team
  • Zach Binder: All-Region Attorney
  • Anna Mehrabyan: All-Region Witness
  • T. Albert Fuji: All-Region Witness

AMTA DC Regional

  • Jonathan Kaufmann: All-Region Witness

Georgetown University Hilltop Invitational Tournament

  • 4th Place
  • Jenna Forster: Top Attorney
  • Billy Czerwinski: Top Witness

Cornell University Big Red Invitational Classic

  • 3rd Place
  • T. Albert Fujii: Top Witness

Duke University Tobacco Road Invitational

  • Anna Mehrabyan: Top Witness

Penn State Happy Valley Invitational

  • Christine Kowlessar: Top Witness
  • Nathan Hartman: Top Witness

Ohio State Scarlet & Gray Invitational

  • Eliana Peck: Top Witness
  • Jenna Forster: Top Attorney
  • Melisa Azak: Top Attorney
  • Anna Mizzi: Top Attorney

Columbia University Big Apple Invitational Tournament (CUBAIT)

  • 4th Place
  • Melisa Azak: Top Attorney

William & Mary Colonial Classic Invitational

  • 3rd Place

Elon Carolina Classic

  • Melisa Azak: Top Attorney
  • Eliana Peck: Top Attorney

 

AMTA Louisville ORCs

  • Eliana Peck: Outstanding Attorney

AMTA Greenville ORCs

  • Melisa Azak: Outstanding Attorney
  • Iain Phillips: Outstanding Witness

AMTA Richmond Regional

  • 1st Place/ORCS Bid (A-Team)
  • Jenna Forster: Outstanding Attorney
  • Jake Kern: Outstanding Attorney
  • Sam Murphy: Outstanding Witness

AMTA Pittsburgh Regional

  • 8th Place/ORCS Bid (B-Team)

School of Public Affairs Mock Trial Invitational

  • Jenna Forster: Outstanding Attorney
  • Melisa Azak: Outstanding Attorney
  • Areta Jez: Outstanding Witness

Tobacco Road Invitational

  • Virginia Lyon: Outstanding Witness
  • Ashwini Velchamy: Outstanding Attorney

Cornell University

  • 3rd Place
  • Melisa Azak: Outstanding Attorney
  • Iain Phillips: Outstanding Witness
  • Lorrin Melanson: Outstanding Witness

Columbia University Big Apple Invitational Tournament (CUBAIT)

  • 7th Place
  • Sam Murphy: Top Witness

Friar Faceoff

  • 2nd Place
  • Iain Phillips: Top Attorney

Happy Valley Invitational

  • 1st Place

Elon Carolina Classic

  • Nathan Doherty: Top Witness
  • Kristen Pulkstenis: Top Attorney

 

National Championship Tournament (Orlando, FL)

  • 4th Place (Jacob Division): Top 1% of Teams in the Country
  • Iain Phillips: All-American Witness

AMTA Washington DC ORCS

  • 3rd Place/Nationals Bid (A-Team)
  • Andrew DeMarco: Top Witness
  • Virginia Lyon: Top Witness

AMTA Rhode Island Regional

  • 1st Place/ORCS Bid (B-Team)
  • 5th Place/ORCS Bid (A-Team)
  • Spirit of AMTA (B-Team)
  • Melisa Azak: Top Attorney
  • Jordyn Giannone: Top Witness
  • Iain Phillips: Top Witness
  • Aly Thorn: Top Witness

AMTA Penn State Regional

  • 7th Place/ORCS Bid (C-Team)
  • Ashwini Velchamy: Top Attorney
  • Zach Binder: Top Attorney
  • Zach Binder: Top Witness

Georgetown Hilltop Invitational

  • Jenna Forster: Top Attorney

Cornell Big Red Classic

  • 4th Place (B-Team)
  • 6th Place (A-team)
  • Kristen Pulkstenis: Top Attorney

WTF Invitational

  • Bobby McCabe: Top Witness

CMU "Swear Me In, Scotty" Invitational

  • 2nd Place (A-Team)
  • Spirit of AMTA Award (B-Team)
  • Ashley DiMuzio: Top Attorney
  • Areta Jez: Top Witness
  • Dan Lewis: Top Attorney
  • Anna Mizzi: Top Attorney
  • Malea Otranto: Top Attorney
  • Iain Phillips: Top Witness
  • Kristen Pulkstenis: Top Attorney

WONK Invitational

  • Bobby McCabe: Top Witness

Columbia University Big Apple Invitational Tournament (CUBAIT)

  • 9th Place
  • Jordyn Giannone: Top Witness
  • Kristen Pulkstenis: Top Attorney

Elon Carolina Classic

  • Kristen Pulkstenis: Top Attorney

Happy Valley Invitational

  • Melisa Azak: Top Attorney
  • Iain Phillips: Top Witness

October 12 - 14: Carolina Classic Invitational, Elon University (NC)

  • Eric Fleddermann: Top Attorney

October 20 - 21: Happy Valley Invitational, Penn State University (PA)

  • Placed 5th in tournament
  • Eliana Peck: Top Witness
  • Sharon Turret: Top Witness

October 20 - 21: Big Apple Invitational (CUBAIT), Columbia University (NY)

  • Placed 1st in tournament
  • Eric Fleddermann: Top Attorney

November 3 - 4: Great American Mock Trial Invitational (GAMTI), University of Virginia (DC)

  • Team received Honorable Mention
  • Eric Fleddermann: Top Attorney

November 10 - 11: Wonk Trial Invitational, American University (DC)

  • Placed 3rd at tournament
  • Eliana Peck: Top Attorney
  • Virginia Lyon: Top Witness
  • Adam Treece: Top Witness
  • Aly Thorn: Top Witness

December 1 - 2: "Swear Me In, Scotty" Invitational, Carnegie Mellon University (PA)

  • Team received Honorable mention

January 19 - 20: Spider Classic Invitational, University of Richmond (VA)

  • Kristen Pulkstenis: Top Attorney

January 26 - 27: Hilltop Invitational, Georgetown University (DC)

  • Eric Fleddermann: Top Attorney
  • Ashley Kula: Top Witness

February 9 - 10: Baltimore Regional Tournament (MD)

  • Teams received 3rd Place and Honorable Mention
  • Eric Fleddermann: Top Attorney (Plaintiff Side)
  • Eric Fleddermann: Top Attorney (Defense Side)
  • Virginia Lyon: Top Witness

February 9 - 10: State College Regional Tournament (PA)

  • Ashley Kula: Top Witness
  • Heidi Drauschak: Top Attorney

March 22 - 24: Memphis Opening Round Championship Series Tournament (TN)

  • Placed 3rd at ORCS
  • Eric Fleddermann: Top Attorney
  • Kristen Pulkstenis: Top Attorney
  • Jenny Newman: Top Witness
  • Ashley DiMuzio: Top Witness

April 12-14: 29th National Championship Hosted by the University of Virginia School of Law

  • Team received an Honorable Mention
  • Eric Fleddermann: All-American Attorney

Founding Fathers Invitational hosted by Washington and Jefferson University

  • 4th, 5th and 6th place team awards
  • Three top attorney awards
  • Six top witness awards

Guardian Invitational hosted by the U.S. Coast Guard Academy

  • 3rd place team award
  • One top witness award

First Annual Wonk Trial Invitational hosted by American University

  • Two top attorney awards
  • Two top witness awards

The Spider Classic hosted by University of Richmond

  • 5th place team award

Swarthmore Invitational hosted by Swarthmore University

  • Two top attorney awards
  • One top witness award

Patrick Henry Invitational hosted by Patrick Henry College

  • 2nd place team award
  • Two top attorney awards

Baltimore Regional hosted by the University of Maryland

  • Top witness award
  • One all-region attorney award

Opening Round Championship Series, Hamilton, Ohio

  • Finished in top half of competing teams
  • Top witness award

Watch Season Highlights Video

Guardian Invitational hosted by the U.S. Coast Guard Academy

  • 3rd and 5th place team finishes
  • Best plaintiff's attorney top attorney awards

The Spider Classic hosted by the University of Richmond

  • 4th and 5th place team finishes
  • Best witness award
  • Top attorney awards

Patrick Henry Invitational hosted by Patrick Henry College

  • Top witness award

Top Witness Awards AMTA Regional Tournament

  • Top 8 team finish
  • Top attorney award

Opening Round Championship Series, Washington, D.C.

  • Top witness award