You are here: University Awards Recipients

Student Award Recipients

  1. 2017 - Shannon Scovel, School of Communication
  2. 2016 - Tatiana S. Lang, School of Public Affairs
  3. 2015 - Candace Evilsizor, School of International Service
  4. 2014 - Alexis K. Dobbs, College of Arts and Sciences
  5. 2013 - Stephen A. Bronskill, School of Public Affairs and College of Arts and Sciences
  6. 2012 - Carol Elizabeth Foster, School of Public Affairs
  7. 2011 - Alexander W. Priest, Kogod School of Business and School of Communication
  8. 2011 - Cassandra A. Ricketts, College of Arts and Sciences
  9. 2010 - Seth D. Cutter, School of Public Affairs
  10. 2010 - Allison C. Gold, School of Public Affairs
  11. 2009 - Carrie E. Johnson, School of Public Affairs
  12. 2008 - Patrick Sullivan, College of Arts and Sciences
  13. 2007- Stacy Aldinger, School of International Service
  14. 2006 - Kenia Vanessa Rodriguez, Kogod School of Business
  15. 2005 - Michael P. Hompesch, Kogod School of Business
  16. 2004 - Akua Kwafoa Gyekye, School of Public Affairs
  17. 2003 - Charise M. Van Liew, School of International Service
  18. 2002 - Rebecca Geller, School of Public Affairs
  19. 2001 - Joseph Tordella, School of Public Affairs
  1. 2017 - Casey Chiapetta, College of Arts and Sciences; William Kakenmaster, Shcool of International Service
  2. 2016 - Brian Thomas Hamel, School of Public Affairs; Jacob Michael Nieb, College of Arts and Sciences
  3. 2015 - Monika A Gasiorek, College of Arts and Sciences; Jonathan Lennart Wallen, College of Arts and Sciences
  4. 2014 - Christopher L. Jasinski, School of Communication; Zoé Hoyer Orfanos, School of Public Service
  5. 2013 - Robert Helbig, School of International Service; Andrew Paul Merluzzi, College of Arts and Sciences
  6. 2012 - Elise R. Alexander, School of International Service; Brian J. Hanson, School of Public Affairs
  7. 2011 - Emily D. Pfefer, School of Public Affairs; Jieun Lee, College of Arts and Sciences
  8. 2010 - William F. Flynn, College of Arts and Sciences; Sonia Tabriz, College of Arts and Sciences and School of Public Affairs
  9. 2009 - Josh T. Levitz, College of Arts and Sciences; Katherine L. Suplick, School of International Service
  10. 2008 - David G. Moak, College of Arts and Sciences; Johanna K. Teske, College of Arts and Sciences
  11. 2007 - Emily J. Caponetti, School of Public Affairs; Daniel S. Guarera, School of Public Affairs and College of Arts and Sciences
  12. 2006 - Forrest A. Dunbar, School of International Service; Sherry J. Funches, College of Arts and Sciences
  13. 2005 - Carey J. Myers, College of Arts and Sciences; Alixandra B. Yanus, School of Public Affairs
  14. 2004 - Natalie J. Hand, School of International Service; Jason M. Richwine, College of Arts and Sciences/School of Public Affairs
  15. 2003 - Seth R. Bell, College of Arts and Sciences; Jennifer K. Benz, College of Arts and Sciences
  16. 2002 - Colin Bucher, School of International Service; Lita Suwandi, College of Arts and Sciences
  17. 2001 - Allison Blum, College of Arts and Sciences; Kathryn White, School of Public Affairs
  1. 2017 - Anila D'Mello, College of Arts and Sciences; Martha Falkenstein, College of Arts and Sciences
  2. 2016 - Tofigh Maboudi, School of Public Affairs; Chelsea Leigh Horne, College of Arts and Sciences
  3. 2015 - Davina P. Durgana, School of International Service
  4. 2015 - Brendan James Tunstall, College of Arts and Sciences
  5. 2014 - Kia M. Q. Hall, School of International Service
  6. 2014 - Erica Elizabeth Munkwitz, College of Arts and Sciences
  7. 2013 - Lauren R. Barr, School of International Service
  8. 2013 - Andrey Verendeev, College of Arts and Sciences
  9. 2012 - Dylan Craig, School of International Service
  10. 2012 - Peter H. Kimball, School of Communication
  11. 2011 - Richael Faithful, Washington College of Law
  12. 2011 - Edgar M. Roach, School of Communication
  13. 2010 - Chesley J. Christensen, College of Arts and Sciences
  14. 2010 - Robin Koepke, School of International Service
  15. 2009 - Carmen R. Apaza, School of Public Affairs
  16. 2009 - Rebecca L. Wolf, Washington College of Law
  17. 2008 - Peter G. Roma, College of Arts and Sciences
  18. 2008- Andrew C. Strelka, Washington College of Law
  19. 2007 - Jessica Roberts Frazier, College of Arts and Sciences
  20. 2007 - Saltanat Liebert, School of Public Affairs
  21. 2006 - Deborah A. Morgan, Washington College of Law
  22. 2006 - Kevin B. Freeman, College of Arts and Sciences
  23. 2005 - David C. Baluarte, Washington College of Law
  24. 2005 - Melissa S. Morabito, School of Public Affairs
  25. 2004 - Paulette Beete, College of Arts and Sciences
  26. 2004 - Cole A. Sternberg, Washington College of Law
  27. 2003 - Suzanne J. Pitrowski, School of Public Affairs
  28. 2003 - Gregory D. Busse, College of Arts and Sciences
  29. 2002 - Shara Abraham, Washington College of Law
  30. 2002 - Bernard Uti, College of Arts and Sciences
  31. 2001 - Meisha Bosma Bracken, College of Arts and Sciences
  32. 2001 - James Thomas Snyder, Washington College of Law
  1. 2017 - Thomas Florczak, College of Arts & Sciences; Valeria Ojeda-Avitia, School of International Service
  2. 2016 - Amanda Cindy Ann Molina, Washington College of Law; Matthew Paul Waskiewicz, College of Arts and Sciences and School of Public Affairs
  3. 2015 - Patrick Kelly, School of Public Affairs; Lorraine Magee, College of Arts and Sciences
  4. 2014 - Katarina A. Brunette, School of International Service; Jessica Nesbitt, College of Arts and Sciences
  5. 2013 - Joseph Patrick Corcoran, School of Communication; Sarah Elizabeth McBride, School of Public Affairs
  6. 2012 - Nathan A. Bronstein, School of Public Affairs; Justin L.P. Shore, Washington College of Law
  7. 2011 - Eric M. Goldstein, College of Arts and Sciences; Amanda J. Merkwae, School of Public Affairs
  8. 2010 - Joel A. Croft, Kogod School of Business; Seth D. Cutter, School of Public Affairs
  9. 2009 - Corilee K.A. Racela, Washington College of Law; Casey J. Roe, School of Public Affairs and College of Arts and Sciences
  10. 2008 - Claire E. Roby, College of Arts and Sciences; Marc P. Tomik, School of Public Affairs
  11. 2007 - Lauren E. Bartlett, Washington College of Law; Wesley C. L. Alexander, Kogod School of Business and Washington College of Law
  12. 2006 - Adam J. Cohen, Washington College of Law; Tracey L. Naylor, School of International Service
  13. 2005 - Zen Hunter-Ishikawa, School of International Service; Whitney Louchhein and Penelope J. Spain, Washington College of Law
  14. 2004 - E.J. Stern, School of Communication; Evan A. Wagner, College of Arts and Sciences
  15. 2003 - Jessica L. Waters, Washington College of Law; Brianne C. Schwantes, School of Public Affairs
  16. 2002 - Michael Fisher, School of Public Affairs and College of Arts and Sciences; Kerwin Speight, School of Communication
  17. 2001 - Sheila Bedi, Washington College of Law; Joel Sanchez-Corniell, School of Public Affairs

Kinsman-Hurst Award (Established 1929)

  1. 2017 - Megan Madeira, School of International Service
  2. 2016 - Evangeline Christine Unsworth, School of Public Affairs
  3. 2015 - Adam Garret, School of Communication
  4. 2014 - Abigail E. Finn, School of Public Affairs
  5. 2013 - Sarah Elizabeth McBride, School of Public Affairs
  6. 2012 - Philip S. Cardarella, School of Public Affairs
  7. 2011 - Quinn K. Pregliasco, School of International Service & School of Public Affairs
  8. 2010 - Georgette Michel Spanjich, School of Public Affairs
  9. 2009 - Amanda L. Fulton, School of Public Affairs and School of Communication
  10. 2008 - Joseph F. Vidulich, School of Public Affairs
  11. 2007 - Mark Ruseell Stern, School of Public Affairs
  12. 2006 - Mark M. Seaman, School of Public Affairs
  13. 2005 - Jamie L. Rea, School of Public Affairs
  14. 2004 - E.J. Stern, School of Communication
  15. 2003 - Esther M. You, School of Communication
  16. 2002 - Ken C. Biberaji, School of Public Affairs
  17. 2001 - Kevin D. Malecek, School of Public Affairs & College of Arts and Sciences

Bruce Hughes Award (Established 1937)

  1. 2017 - Monica Emma, School of International Service
  2. 2016 - Lex Loro, School of Communication
  3. 2015 - Diana Williams, College of Arts and Sciences
  4. 2014 - Ki'tay D. Davidson, School of Public Affairs
  5. 2013 - Douglas R. Bell, School of Communication
  6. 2012 - Meredith L.F. Lukow, School of International Service
  7. 2011 - Alexander W. Priest, Kogod School of Business & School of Communication
  8. 2010 - Joel A. Croft, Kogod School of Business
  9. 2009 - Justin M. Bibb, School of Public Affairs
  10. 2008 - Taylor A. Robinson, School of Public Affairs
  11. 2007 - Jessica Lynn Hollander, College of Arts and Sciences
  12. 2007 - Sunny M. Shin, School of International Service
  13. 2006 - Katharine M. Shiffler, School of International Service
  14. 2005 - Edward J. O'Keefe, School of Public Affairs
  15. 2005 - Kelly L. Williams, College of Arts and Sciences
  16. 2004 - Andrew Willis, School of International Service
  17. 2003 - Brett M. Zongker, School of Communication
  18. 2002 - Richard C. Hink, School of International Service
  19. 2001 - Alfatah T. Moore, School of Public Affairs

Charles C. Glover Award (Established 1950)

  1. 2017 - Danyal Sheikh, Kogod School of Business
  2. 2016 - Jennifer J. Zolla, College of Arts and Sciences and Kogod School of Business
  3. 2015 - Heidi Friedrich, Kogod School of Business
  4. 2014 - Jasmine L. Simawang, Kogod School of Business
  5. 2013 - Mercedes M. Beras-Goico Canalda, Kogod School of Business
  6. 2012 - Christian James Kingston, Kogod School of Business
  7. 2011 - Rachel E. Olsavicky, Kogod School of Business
  8. 2010 - Leah M. Lesko, Kogod School of Business
  9. 2009 - Anthony B. Edwards, Kogod School of Business
  10. 2008 - Anna Rappoport, Kogod School of Business
  11. 2007 - Peter William Drummond, Kogod School of Business
  12. 2006 - Elizabeth C. Schnitter, Kogod School of Business
  13. 2005 - Grace M. Boone, Kogod School of Business
  14. 2004 - Eitan S. Naftail, Kogod School of Business
  15. 2003 - Jordi De Llano, Kogod School of Business
  16. 2002 - Simon O. Schneider, Kogod School of Business
  17. 2001 - Melissa J. Pearson, College of Arts and Sciences

Fletcher Scholar Award (Established 1951)

  1. 2017 - Emily Christina Grace Dalgo, School of International Service
  2. 2016 - Grant William Conway, School of Public Affairs
  3. 2015 - Nick Eng, Kogod School of Business
  4. 2015 - Candace Evilsizor, School of International Service
  5. 2014 - Alifa Watkins, College of Arts and Sciences
  6. 2013 - Daniel Alejandro Leon Calles, School of International Service
  7. 2012 - Miranda Nicole Schaeffer, School of International Service
  8. 2011 - Annie J. Adam, School of International Service
  9. 2010 - Kyrie McCauley Bannar, School of Public Affairs
  10. 2009 - Carrie E. Johnson, School of Public Affairs
  11. 2008 - Daniel G. Rogers, School of International Service
  12. 2007 - Daniel S. Guarnera, School of Public Affairs and College of Arts and Sciences
  13. 2006 - Forrest A. Dunbar, School of International Service and College of Arts and Sciences
  14. 2005 - Maggie E. Holden, School of International Service
  15. 2004 - Robert Nardo, School of Public Affairs
  16. 2003 - Illissa M. Gould, School of International Service
  17. 2002 - Nathan A. DeCarolis, College of Arts and Sciences
  18. 2001 - Marni Holper, College of Arts and Sciences

Catheryn Seckler-Hudson Award (Established 1964)

  1. 2017 - Sasha Mariel Gilthorpe, School of Public Affairs and School of Communication
  2. 2016 - Haley L. Hawkins, School of Public Affairs
  3. 2015 - Chandler Thornton, School of Public Affairs
  4. 2014 - Hannah Sydnor-Greenberg, College of Arts and Sciences
  5. 2013 - Emily Joyce Yu, School of Public Affairs
  6. 2012 - Nathan A. Bronstein, School of Public Affairs
  7. 2011 - Kathryn L. Baxter, School of Communication
  8. 2010 - Seth D. Cutter, School of Public Affairs
  9. 2009 - David M. Teslicko Jr., School of International Service and School of Public Affairs
  10. 2008 - Vanessa C. Mueller, School of Public Affairs
  11. 2007 - Benjamin Ryan Murray, School of Public Affairs
  12. 2006 - Jacqueline D. Hyland, College of Arts and Sciences
  13. 2005 - Polson P. Kanneth, School of Communication
  14. 2004 - Gordon Sean Simonett, School of Public Affairs
  15. 2003 - Jason L. Reimer, School of Public Affairs
  16. 2002 - Rebecca Rose Geller, School of Public Affairs
  17. 2001 - Anne M. Caprara, School of Public Affairs

Stafford H. Cassell Award (Established 1966)

  1. 2017 - Caylee V. Watson, School of Public Affairs
  2. 2016 - Toby Nicholas George McCarroll, College of Arts and Sciences
  3. 2015 - Cj Murphy, School of Public Affairs
  4. 2014 - Joseph E. Wisniewski, School of Public Affairs
  5. 2013 - Stephen A. Bronskill, School of Public Affairs and College of Arts and Sciences
  6. 2012 - Jennifer M. Jones, College of Arts and Sciences
  7. 2011 - Cassandra A. Ricketts, College of Arts and Sciences
  8. 2010 - Andrew Stephen Veysey, College of Arts and Sciences
  9. 2009 - Irene Schickhardt, College of Arts and Sciences and School of International Service
  10. 2008 - Joshua J. Glenn, School of International Service
  11. 2008 - Kathryn R. Young, College of Arts and Sciences
  12. 2007 - Christina K. Wright, School of Communication
  13. 2006 - Kyle G. Taylor, School of International Service
  14. 2005 - Rachel L. Weiner, School of Public Affairs
  15. 2004 - Marshall J. Bailly II, School of Public Affairs
  16. 2003 - Nicholas P. Bannovetz, School of Public Affairs
  17. 2002 - Christine N. Gettings, School of Public Affairs
  18. 2001 - Holly Lee Miller, School of Public Affairs

Carlton Savage Award (Established 1981)

  1. 2017 - Than Htut Aung, School of International Service
  2. 2016 - Alya Shaiful Bahari, School of International Service
  3. 2015 - Essarayoss Mean, School of International Service
  4. 2014 - Fu Hamabe, School of International Service
  5. 2013 - Mohamed Nazran Baba, College of Arts and Sciences
  6. 2012 - Yating Wan, School of International Service
  7. 2011 - Günperi Sisman, School of International Service
  8. 2010 - Stephanie Bunmi Odarkor Ayeh
  9. 2009 - Mario A. Beltrán, Kogod School of Business
  10. 2008 - Hristo Z. Boyadzhiev, Kogod School of Business
  11. 2007 - Anisa Nishat Ismail, School of International Service
  12. 2006 - Burton W. Chalwell, Jr. Kogod School of Business
  13. 2005 - Malik M. Habir, School of International Service
  14. 2004 - Akua Kwafoa Gyekye, School of Public Affairs
  15. 2003 - Mario D. Landivar, School of Communication
  16. 2002 - Mohanad N. Alshaikh, College of Arts and Sciences
  17. 2001 - Onur Sazak, School of International Service

Charles W. Van Way Award (Established 1981)

  1. 2017 - Shannon Marie Scovel, School of Communication
  2. 2016 - Nate Sundermeier, School of Communication
  3. 2015 - Rachel Ternes, College of Arts and Sciences
  4. 2014 - Victoria L. Vogel, College of Arts and Sciences
  5. 2013 - Joseph Patrick Corcoran, School of Communication
  6. 2012 - Tonei Glavinic, College of Arts and Sciences and School of Public Affairs
  7. 2011 - Kurt F. Karandy II, College of Arts and Sciences
  8. 2010 - David William Simnick, School of Public Affairs
  9. 2009 - John W. DeBaun, School of Public Affairs
  10. 2008 - John Eric M. Lingat, College of Arts and Sciences
  11. 2007 - Manan K. Shah, School of International Service and School of Public Affairs
  12. 2006 - April M. Astor, School of Communication
  13. 2006 - Matthew J. Klaus, College of Arts and Sciences
  14. 2005 - Christina S. Peacock, School of International Service
  15. 2004 - Jonathan David Mathis, Kogod School of Business
  16. 2003 - Zen S. Hunter-Ishikawa, School of International Service
  17. 2002 - Jacqueline L. Vorhauer, School of Communication
  18. 2001 - Caeden P. Dempsey, College of Arts and Sciences

Evelyn Swarthout Hayes Award (Established 1982)

  1. 2017 - Ronald Andrés Jordan, Kogod School of Business
  2. 2017 - Michael Thomas Romadka, College of Arts and Sciences
  3. 2016 - Kaitlyn Louise Mesic, College of Arts and Sciences
  4. 2015 - Alex Gilbert-Schrag, College of Arts and Sciences
  5. 2014 - Lillian Guthrie McGee, College of Arts and Sciences
  6. 2013 - Carley Rose DeFranco, College of Arts and Sciences
  7. 2012 - Lauren C. Christie, College of Arts and Sciences and School of Communication<
  8. 2012 - Margaret Elizabeth Palermo, College of Arts and Sciences
  9. 2011 - Andrew J. Welch, College of Arts and Sciences
  10. 2010 - Catherine M. Bullard, College of Arts and Sciences
  11. 2009 - Joseph A. Berman, College of Arts and Sciences
  12. 2008 - Josiah James Lambert, College of Arts and Sciences and Kogod School of Business
  13. 2007 - Laura M. Petravage, College of Arts and Sciences
  14. 2006 - Stephanie A. Bier, College of Arts and Sciences
  15. 2005 - Erin E. Silliman, College of Arts and Sciences
  16. 2004 - Elizabeth Chomko, College of Arts and Sciences
  17. 2003 - Ryan M. Hayes, School of Communication
  18. 2002 - Christina I. Aimone, College of Arts and Sciences
  19. 2001 - Kathryn D. Farrar, College of Arts and Sciences

Harold Johnson Award (Established 1987)

  1. 2017 - Asha Genevieve Smith, School of Public Affairs
  2. 2016 - Dyáni A. Brown, School of Communication
  3. 2015 - Chante Harris, School of Public Affairs
  4. 2014 - Allison F. Cannington, School of Public Affairs
  5. 2013 - Yanique J. Campbell, School of International Service
  6. 2012 - Pang Dao Moua, School of Communication
  7. 2011 - Amy R. Chin, School of Communication
  8. 2010 - Jenna Rose Sablan, School of Public Affairs
  9. 2009 - Katie R. Beran, College of Arts and Sciences
  10. 2008- Jennifer Arboleda, School of International Service
  11. 2007- Ebony Michelle Brown, School of Public Affairs
  12. 2006- Marlon I. Brown, School of Public Affairs
  13. 2005- Nicolas B. Chavez, Kogod School of Business
  14. 2004- Myra-Lyn Abinales Supetran, School of Public Affairs
  15. 2003- Anisha Dewan, School of International Service
  16. 2002- Lorenley Baez, School of Communication
  17. 2001- Antonio Gutierrez, School of International Service

Faculty Award Recipients

  1. 2017 - Lisa Leff, History, College of Arts and Sciences
  2. 2016 - Mark Laubach, College of Arts and Sciences
  3. 2015 - Angela Davis, Washington College of Law
  4. 2014 - Max Paul Friedman, College of Arts and Sciences
  5. 2013 - Robert Dinerstein, Washington College of Law
  6. 2012 - Richard Sha, Literature, College of Arts and Sciences
  7. 2011 - Robert Durant, Public Administration and Policy, School of Public Affairs
  8. 2010 - Andrew Popper, Washington College of Law
  9. 2009 - Mieke Meurs, Economics,College of Arts & Sciences
  10. 2008 - Daniel Dreisbach, School of Public Affairs
  11. 2007 - Pamela S. Nadell, History, College of Arts and Sciences
  12. 2006 - Edward A. Wasil, Jr., Information Technology, Kogod School of Business
  13. 2005 - Richard McCann, Literature, College of Arts and Sciences
  14. 2004 - Patricia Aufderheide, School of Communication
  15. 2003 - Caleen Jennings, Performing Arts, College of Arts & Sciences
  16. 2002 - Karen O'Connor, Government, School of Public Affairs
  17. 2001 - Anthony Riley, Psychology, College of Arts and Sciences
  1. 2017 - Jennifer Lawless, School of Public Affairs
  2. 2016 - Lynn Addington, School of Public Affairs
  3. 2015 - Susan Carle, Washington College of Law
  4. 2015 - Terry Davidson, Psychology, College of Arts and Sciences
  5. 2014 - Charles Lewis, School of Communication
  6. 2014 - Jenny M. Roberts, Washington College of Law
  7. 2013 - David Pike, Literature, College of Arts and Sciences
  8. 2013 - Stephen Vladeck, Washington College of Law
  9. 2012 - Amitav Acharya, School of International Service
  10. 2011 - Edward Wasil, Information Technology, Kogod School of Business
  11. 2010 - Deborah Brautigam, School of International Service
  12. 2009 - Angela Davis, Washington College of Law
  13. 2008 - Amos Golan, Economics, College of Arts and Sciences
  14. 2007 - David A. F. Haaga, Psychology, College of Arts and Sciences
  15. 2006 - Robert M. Feinberg, Economics, College of Arts and Sciences
  16. 2005 - James H. Mittelman, School of International Service
  17. 2004 - Jonathan Baker, Washington College of Law
  18. 2003 - Diane Orentlicher, Washington College of Law
  19. 2002 - Nancy Flournoy, Mathematics and Statistics, College of Arts and Sciences
  20. 2001 - Howard McCurdy, Public Administration and Policy, School of Public Affairs
  1. 2017 - Terry Davidson, Psychology, College of Arts and Sciences
  1. 2016 - Jane Palmer, School of Public Affairs
  2. 2015 - Pallavi Kumar, School of Communication
  3. 2014 - Robert Blecker, Economics, College of Arts and Sciences
  4. 2013 - Anthony Riley, Psychology, College of Arts and Sciences
  5. 2012 - James Girard, Chemistry, College of Arts and Sciences
  6. 2011 - Kathryn Montgomery, School of Communication
  7. 2010 - Virginia Stallings, Mathematics and Statistics, College of Arts and Sciences
  8. 2009 - Stephen Silvia, School of International Service
  9. 2008 - Gail Humphries Mardirosian, Performing Arts, College of Arts and Sciences
  10. 2007 - Anthony H. Ahrens, Psychology, College of Arts and Sciences
  11. 2006 - James R. Heintze, University Library
  12. 2005 - W. Joseph Campbell, School of Communication
  13. 2004 - David Culver, Biology, College of Arts and Sciences
  14. 2003 - Helen Goldstein, University Library
  15. 2002 - Donald R. Brenner, Accounting, Kogod School of Business
  16. 2001 - Elizabeth Vrenios, Music, College of Arts and Sciences
  1. 2017 - Larry Engel, School of Communication
  2. 2017 - Candice Nelson, School of Public Affairs
  1. 2017 - Cynthia Bair Van Dam, Literature, College of Arts and Sciences
  2. 2017 - Rose Ann Robertson, School of Communication
  1. 2017 - Leena Jayaswal, School of Communication
  2. 2016 - Eileen Findlay, College of Arts and Sciences
  3. 2015 - Kathleen Gunthert, Psychology, College of Arts and Sciences
  4. 2014 - Anthony Varona, Washington College of Law
  5. 2013 - Linda Lubrano, School of International Service
  6. 2012 - Donald Williamson, Accounting and Taxation, Kogod School of Business
  7. 2011 - Cynthia Jones, Washington College of Law
  8. 2010 - Christine B. N. Chin, School of International Service
  9. 2009 - Robert Dinerstein, Washington College of Law
  10. 2008 - Philip Brenner, School of International Service
  11. 2007 - Deborah Brautigam, School of International Service
  12. 2006 - Andrew D. Pike, Washington College of Law
  13. 2005 - Robert Allen Blecker, Economics, College of Arts and Sciences
  14. 2004 - Denise Orenstein, Literature, College of Arts and Sciences
  15. 2003 - Joe Soss, School of Public Affairs
  16. 2002 - Angela J. Davis, Washington College of Law
  17. 2001 - Augustine Duru, Kogod School of Business
  1. 2017 - Elizabeth Boals, Washington College of Law
  2. 2016 - Amanda Taylor, School of International Service; Stephen Wermiel, Washington College of Law
  3. 2015 - Michael Clayton, Marketing, Kogod School of Business
  4. 2015 - Chris Edelson, Government, School of Public Affairs
  5. 2014 - Casey Evans, Accounting and Taxation, Kogod School of Business
  6. 2014 - Chris Palmer, School of Communication
  7. 2013 - Jessica Waters, Justice, Law and Society, School of Public Affairs
  8. 2012 - Sarah Menke-Fish, School of Communication
  1. 2017 - Paul Albergo, School of Communication
  2. 2016 - Ron Elving, School of Communication; Brian Baick, Kogod School of Business
  3. 2015 - Eric Novotny, School of International Service
  4. 2014 - Coleman McCarthy, School of International Service
  5. 2014 - Yuliya Gorenman, Performing Arts, College of Arts and Sciences
  6. 2013 - Fanta Aw, School of International Service
  7. 2013 - Christopher Gowen, Washington College of Law
  8. 2012 - Gilbert Rothenberg, Washington College of Law
  9. 2012 - Robert Abbey, Public Administration and Policy, School of Public Affairs
  10. 2011 - Sandra Cannon-Brown, School of Communication
  11. 2011 - Zakir Hafez, School of International Service
  12. 2010 - Robert A. Lehrman, School of Communication
  13. 2010 - Thomas B. Williams, Government, School of Public Affairs
  14. 2009 - Rainey Ransom, Justice, Law and Society, School of Public Affairs
  15. 2008 - Joseph Connolly Jr., Washington College of Law
  16. >2008 - Christine Lawrence, School of Communication
  17. 2007 - Kathryn R. Norcross, Washington College of Law
  18. 2007 - Barbara Sarshik, Washington College of Law
  19. 2006 - Rainey Ransom, Justice, Law and Society, School of Public Affairs
  20. 2006 - Christopher Tudge, Biology, College of Arts and Sciences
  21. 2005 - Nancy Jo Snider, Performing Arts, College of Arts and Sciences
  22. 2005 - Timothy P. Titus, Government, School of Public Affairs
  23. 2004 - Deborah Norris, Psychology, College of Arts and Sciences
  24. 2004 - Thomas Williams, Government, School of Public Affairs
  25. 2003 - Gary Griffin, School of Communication
  26. 2003 - Walter Oleszek, School of Public Affairs
  27. 2002 - Sarah Menke-Fish, School of Communication
  28. 2002 - Carl Shapiro, Public Administration, School of Public Affairs
  29. 2001 - Libby Cullen, School of Communication
  30. 2001 - Norman Eule, Washington College of Law
  31. 2001 - Robert Marshak, School of Public Affairs
  1. 2017 - Kathleen DeCicco-Skinner, College of Arts and Sciences
  2. 2016 - Kyle Dargan, College of Arts and Sciences
  3. 2015 - Elizabeth Malloy, Mathematics and Statistics, College of Arts and Sciences
  4. 2014 - Joseph Young, Justice, Law and Criminology, School of Public Affairs
  5. 2013 - David Pitts, Public Administration and Policy, School of Public Affairs
  6. 2012 - Monica Jackson, Mathematics and Statistics, College of Arts and Sciences
  7. 2011 - Mary Hansen, Economics, College of Arts and Sciences
  8. 2010 - Joshua Lansky, Mathematics and Statistics, College of Arts and Sciences
  9. 2009 - Clarence Lusane, School of International Service
  10. 2008 - Carolyn Gallaher, School of International Service
  11. 2007 - W. Joseph Campbell, School of Communication
  12. 2006 - Michelle Egan, School of International Service
  13. 2005 - Lucinda Joy Peach, Philosophy and Religion, College of Arts and Sciences
  14. 2004 - Shalini Venturelli, School of International Service
  15. 2003 - Peter Lewis, School of International Service
  16. 2002 - Deborah Brautigam, School of International Service
  17. 2001 - Daniel Dreisbach, School of Public Affairs
  1. 2007 - Naomi Susan Baron, College of Arts and Sciences, Language and Foreign Studies, "Electronic Communication in Cross-Cultural Context: Research and Book Development"
  2. 2007 - Alan Levine, School of Public Affairs, Government, "The Idea of America in European Political Thought: 1492-9/11"
  3. 2007 - Anthony L. Riley, College of Arts and Sciences, Psychology, "Nature, Nurture, and Drug Abuse"

Outstanding Teaching in the General Education Program

  1. 2005 - Catherine E. Warrick, School of Public Affairs, Government
  2. 2004 - Albert Cheh, College of Arts and Sciences, Chemistry
  3. 2003 - Ira Klein, College of Arts and Sciences, History
  4. 2002 - Richard Sha, College of Arts and Sciences, Literature
  5. 2001 - Eileen Findlay, College of Arts and Sciences

Outstanding Contributions to Academic Development

  1. 2005 - Andrew F. Popper, Washington College of Law
  2. 2004 - Don Kimes, College of Arts and Sciences, Art
  3. 2003 - Lynn Fox, College of Arts and Sciences, School of Education
  4. 2002 - Frederick W. Carson, College of Arts and Sciences, Chemistry
  5. 2001 - Renée Marlin-Bennett, School of International Service

Innovative Use of Technology in Teaching

  1. 2005 - Russell Williams, School of Communication
  2. 2004 - David Fagelson, School of Public Affairs, Justice, Law & Society
  3. 2003 - Bryan Fantie, College of Arts & Sciences, Psychology
  4. 2002 - Wendy Swallow, School of Communication
  5. 2001 - Jerzy Sapieyevski, College of Arts and Sciences

University Faculty-Administrator Award for Outstanding Service to the University Community

  1. 2005 - Catherine Schaeff, College of Arts and Sciences, Biology
  2. 2004 - John Richardson, School of International Service and Center for Teaching Excellence
  3. 2003 - Michael Mass, Kogod and University Honors Program
  4. 2002 - Robert D. Dinerstein, Washington College of Law
  5. 2001 - Jack Child, College of Arts and Sciences

Staff Award Recipients

The following awards represent the Staff Award categories established in 2014.

  1. 2017 - Robert Briggs, School of Public Affairs, Senior Academic Counselor
  2. 2016 - Wanda Mable-Young, College of Arts and Sciences, Biology
  3. 2015 - Myle Luong, Enterprise Systems
  4. 2014 - Maria Bueno, Provost's Office
  1. 2017 - Leila Hernandez, School of Communication, Graduate Program Coordinator; Jean McGee, School of Communication, Director of Graduate Advising
  2. 2016 - Student Payments Working Group (Nicole Bresnahan, Bethany Bridgham, Darrell Cook, Carol Edwards, Ganiat Harris, Selena Healey, Robert Lancaster, Brian Lee Sang, Shirleyne McDonald, Prita Patel, Carol Wisniewski)
  3. 2015 - Step Up Video Group (Maureen Breslin, Meghan Cohen, Michelle Espinosa, Matt Fredericks, Christine Gettings, Sam Hakes, Kerry Kiekmann, Amanda Rahimi, Dan Rappaport, Tessa Telly)
  4. 2015 - Eric Fleddermann, School of Public Affairs
  1. 2017 - Matthew Lantry, College of Arts and Sciences, Manager of Undergraduate Programs
  2. 2016 - Stephanie Destefano, Facilities Management
  3. 2015 - Veterans Support Group (Katherine Buster, Colleen Haverkos, Julia Throop, Val Verra)
  4. 2015 - David Fletcher, School of International Service
  5. 2015 - Fatemeh Shahkolahi, School of International Service
  6. 2014 - University Library Student Printing Experience Group (Matthew Barry, Lindsey Christensen, Vanja Djemidzic, Donna Femenella, Anthony Loffredo, Jonathan Silberman, Stephanie Tietz)
  7. 2014 - Jeanne-Marie Ashby, School of Professional and Extended Studies
  8. 2014 - Marla Boren, College of Arts and Sciences
  9. 2014 - Matt Bourdon, School of Public Affairs
  10. 2014 - Jeff Bloom, Housing and Dining Programs
  1. 2017 - Lunchtime Basketball League (Gregory Fletcher, Jocelyn Hill, and Professor John Watson)
  2. 2016 - Angie McCarthy, WCL
  3. 2015 - Robin Adams, Center for Community Engagement and Service
  4. 2014 - Kamran Rasul, Academic Support and Access Center
  1. 2017 - Environmental Science Collaboration Group (Stephanie DeStefano, Michelle Fish, Kiho Kim, Michael Mastrota, Megan Zanella-Litke)
  1. 2017 - Career Center C2C Team (Kara Constantine, Susan Gordon, Julie Jones, Samantha Mitchell, and Nathan Slusher)
  2. 2016 - Student Planning Team (Matteo Becchi, Sam Berhanu, Ryan Bien, Jonnel Clothier, Darrell Cook, Rebecca Davis, Michael Giese, Jill Ivey, Dhamma Jama, Glenn Kwak, Gene Logan, Lana Ludanova, Doug McKenna, Randy Saba, Tara Sabbagh, Kristina Whitchurch)
  3. 2014 - Courtney Pollack, College of Arts and Sciences
  4. 2014 - Anna Olsson, Center for Teaching, Research and Learning
  1. 2017 - East Campus Contingency Work Group (Kimberly Araya, Schuyler Asman, Keesha Ceran, Christina Colasanto, Lisa Freeman, Brandi Gardner, and Ashely Guinn Taylor).
  2. 2016 - UPass Referendum Team (Lisa Boms, Hannah Debelius, Franki Fitterer, Chad LaDue, Camille Lepre, Megan Zanella-Litke)
  3. 2015 - Hassan Marvi, Technology Operations
  4. 2014 - Karen Froslid Jones, Institutional Research and Assessment
  5. 2014 - Matthew Caraker, Public Safety

 

The recipients of staff awards presented between 2001 and 2013 are listed below.

  1. 2013 - Center for Diversity and Inclusion (Isaac Agbeshie-Noye, Sara Bendoraitis, Matt Bruno, Caroline DeLeon, Tiffany Speaks)
  2. 2013 - Robert SanGeorge, Career Center
  3. 2012 - Kogod Now Team (Jackie Sauter, Laura Caruso, Erin Willcher, Anna Miars, Lara Kline)
  4. 2011 - Robert Kelshian, University Library
  5. 2010 - David Jaffe, Washington College of Law
  6. 2009 - Public Safety Intranet Green Initiative Group (Myle Luong, Greg Solomon)
  7. 2008 - Paul Brown, Housing and Dining Programs
  8. 2007 - Korin Munsterman, Washington College of Law
  9. 2006 - Jeremy Lupoli, School of Public Affairs
  10. 2005 - Amanda Taylor, School of International Service
  11. 2004 - Wim Taylor, Kogod School of Business
  1. 2013 - International Relations Online Degree Program Team (Laurie Ambach, Gretchen Anderson, Bud Burkhard, Jonnel Clothier, Darrell Cook, Selena Healey, Paul Johnson, Heather Mattern, Richard Meekins, Merry Mendelson, Randy Saba)
  2. 2012 - MAP-Works Student Success Tool Team (Ryan Anderson, Marianne Huger, David Kaib, Ann Parambil)
  3. 2011 - Strategic Branding Initiative Team (Maralee Csellar, Matthew Fredericks, Jamie Hardin, Jon Hussey, Alison Kahn, Linda McHugh, Jel Montoya-Reed, Caroline Sheedy, Natalie Taylor, Jeffrey Watts, Deborah Wiltrout)
  4. 2010 - Watkins Room Scheduling Team (Nina Allen, Subhiya Idilbi, Kim Kokich, Anna Myers, Amin Omidy, Karen Santiago, Bettina Sferrino, Jennifer Tether, Corrinne Thompson, Denise Watkins)
  5. 2009 - Gamze Zeytinci, SPA
  6. 2009 - Online Refund Group (Stephen Banea, Darrell Cook, Latricia Fleetwood, Samuel George, Elizabeth McGuinness, Sherri Mikols)
  7. 2009 - Alternative Spring Break Group (Joe Eldridge, Christine Gettings, Christine Nichols, Shoshanna Sumka, Kristina Thompson)
  8. 2008 - SIS Graduate Admissions and Advising Team (Mary Barton, Marley Crutcher, Emily Dunn, Wahiba Farid, James Gilbert, Jia Jiang, Yasmin Quianzon, Sonja Steinbrech, Jon Youngs)
  9. 2007 - NY Site Visits Team (Lena (Josie) Armentrout, Rae Ann Bories-Easley, Camille Franklin, Christine Lam, Felicia Parks,Jonathan Post, Maya Robinson, Marie Spaulding, Lenore Webb)
  10. 2006 - Eddy Peng, Physical Plant Operations
  11. 2006 - Trishana Bowden, Washington College of Law
  12. 2005 - Meredith Basil, Academic Support Center
  13. 2004 - Katherine Simpson, University Library
  1. 2013 - Kogod School of Business Advising Team (Greg Bailey, Jesse Boeding, Tonya Clonen, Derek Hewlett, Chad Nelson, Rene Thomas)
  2. 2013 - Elizabeth Nelson, Human Resources
  3. 2012 - Maureen Breslin, Academic Support Center-Student Athletics
  4. 2011 - Christopher Husted, College of Arts and Sciences
  5. 2011 - Kogod Facilities and Faculty Support Team (Joanne Espinoza, Sophia Florestal, Rene Kauder, Erin Phillips)
  6. 2009 - Colin Lambert, Career Center
  7. 2009 - Justis Tuia, Human Resources and Child Development Center
  8. 2008 - Preview Day Info Session Team (Judith Byers, Maria Green Cowles, Thomas Husted, Kathryn Montgomery, Lawrence Ward, Margaret Weekes)
  9. 2007 - Kat Gannon, Guest and Public Relations Coordinator, Housing and Dining Programs
  10. 2006 - Christopher Moody, Housing and Dining Programs
  11. 2006 - Marilyn Muir, Facilities Administration
  12. 2006 - Maryam Ahranjani, Washington College of Law
  13. 2005 - Ryan Mackey, University Marketing
  14. 2005 - Jennifer McCann, Public Safety
  15. 2004 - Myle Luong, e-operations
  16. 2004 - Rick Treter, Housing and Dining Programs
  1. 2013 - Isaac Thweatt, Development
  2. 2012 - IDPP Disability Policy (Consuelo Nelson, Clyde White Jr., Maya Aguilar, Erica Seng)
  3. 2012 - Donald Curtis, Center for Community Engagement & Service
  4. 2011 - Sherry Weaver, Washington College of Law
  5. 2010 - SOC Diversity Survey Team (Veronica Cummings, Jill Swiatowy)
  6. 2009 - Dialogue Development Group (Rebecca Davis, Elli Nagai-Rothe - SIS)
  7. 2008 - Maria-Consuelo Gall, College of Arts and Sciences
  8. 2007 - International Student Support Core Team (Fanta Aw, Brock Brady, Angela Dadak, Michael Roehm, B.J. (Betty) Soto)
  9. 2006 - Joanne Benica, Disability Support Services
  10. 2004 - Heather Eaton, Washington College of Law
  11. 2004 - Melinda Michels, Gay, Lesbian, Bisexual, Transgender & Ally Resource Center
  1. 2012 - Sharjil Hasan, OIT-Enterprise Systems
  2. 2011 - Alicia Mandac, College of Arts and Sciences
  3. 2010 - Patrick Ledesma, Campus Life
  4. 2010 - H1N1 Innocuation Team (Daniel Bruey, Barry Clark, Edythe Cook, Michelle DeSalvo, Joseph Hudson, Kelli Karacki)
  5. 2009 - Carl Cook, SPA
  6. 2009 - Kevin Mason, Public Safety
  7. 2008 - Kate Bruffett, School of Public Affairs
  8. 2007 - Alycia Ebbinghaus, School of Public Affairs
  9. 2006 - Maralee Csellar, Media Relations
  10. 2006 - Sandra Dewey, College of Arts and Sciences
  11. 2006 - Campus Life Human Resources Advisory Committee (Daniel Bruey, Catherine Gannon, Chemayn Gray, Patrick Ledesma, David Owens, Sara Waldron, Gururaj Kumar)
  12. 2005 - Kristina Thompson, International Student Services
  13. 2005 - Civility Cluster (Kate Auerbach, Lori Cardosa, Kurt Gunderson, Debra Guy, Kathy Haldeman, Shaconna Healey, Dana Williams-Johnson, Danny Kelley, Katsura Beltz, Tiffany Sanchez, Bernie Schulz, Valerie Verra, Sara Waldron)
  14. 2005 - Exploring Intercultural Communications Design Team (Helen Alatorre, Heidi Ashton, Fanta Aw, Senem Bakar, Mindy Michels, Kristina Thompson)
  15. 2005 - Payroll Team (Carol Wisniewski, Kim Nguyen, Pam Rivera, Simona Assenova, Tarek Mahfouz, Gloria Kirkland, Claudia Lazo, Leslie Enriquez)
  16. 2005 - Financial Aid Team (Sam Berhanu, Ann G Parambil, Amaate Neil)
  17. 2004 - Darrell Cook, Student Accounts
  18. 2004 - Institutional Research (Karen Froslid-Jones, Robin Beads, Anita Dubey)
  19. 2003 - Brock Brady, College of Arts and Sciences
  20. 2003 - Terry Fernandez, e-Operations
  21. 2003 - Abigail Lipson, Counseling Center
  22. 2002 - Fanta Aw, International Student Services
  23. 2002 - Donna Chapman, Washington Semester World Capitals Program
  24. 2002 - Gary Folckemer, Public Safety
  25. 2001 - Joseph Eldridge, University Chaplain
  26. 2001 - Hassan Marvi, e-operations
  27. 2001 - Child Development Center Teachers (Janis May, Lawrence McCarthy, Zakia Charfi, Marie Argant-Johnson)
  1. 2003 - Bob Keith, e-Administration
  2. 2003 - Katsura Kurita, Judicial Affairs and Mediation Services
  3. 2003 - Paula Warrick, Career Center
  4. 2002 - Catherine E. (Liz) Kirby, Sponsored Programs
  5. 2002 - Paul J. Langhan, e-administration
  6. 2002 - Residential Life & Housing Services Team (Jeff Humphrey, Valerie Posada, Sebastian Andion, Seamus Nash)
  7. 2001 - Patrick Carroll, CAS
  8. 2001 - Julie Weber, Student Services
  9. 2001 - Performance Management Facilitators Team, HR (Sarah Bayne, Markonette Brown, Nafeza Deen, Brenda Harner, Cindy Jordan, Theresa McDermott, Josephine Panganiban, Chris Tuda, Karen Witt, Lisa Arakaki)
  1. 2002 - American University Chaplains (Joe Eldridge, Lynn H. Argyle, Patricia S. Argyle, Kenneth Cohen, Jewel Cripe, Felecito Cruz, Donna Denize, Michael Godzwa, Jennifer Godzwa, Marinetta Hjort, Abdulmoniem Idris, Charlotte Jones-Carroll, Brien McCarthy, Thomas Omholt, Amit Pandya, George Ramsey, Uma Saini)

Alumni Award Recipients

View the history and past recipients of the Alumni Awards on the Alumni website.

American University President Neil Kerwin and the President's Award recipient, Shannon Scovel.

Achievements ·

Lapping the Field: Shannon Scovel Wins the President’s Award

Read More

The 2017 American University Student Award winners standing with each other on the quad.

Achievements ·

Student Award Recipients Share Their Passions

Read More

2015 Alumni Awards

Alumni ·

Announcing the 2017 AU Alumni Award Winners

Read More